Turkish Turkish

Eyüp Sultan Mah. İpekyolu Cad.

Emsal Sk. No:2/A Sancaktepe / İST

+90 553 147 5335

+90 216 311 8342

info@vegaakustik.com

vegaakustik@gmail.com

Bariyerli Ses Yalıtım Süngeri

Bariyerli Ses Yalıtım Süngeri : Ses havanın olduğu ortamda yayılarak insan kulağında periyodik basınç değişimlerine yol açarak sesin şiddetine gore duyulmasına neden olmaktadır. Ses ortamdaki katı sıvı vey a gaz haldeki moleküllerde titreşime yol açarak ilerlemektedir. Bu mekanik bir düzensizliktir. Ses dalgası diğer enerji türleri gibi bir enerji ile ortaya çıkıp çevreye yayılarak enerjisini kaybetmektedir. Sesin kuvveti decibel (db) ile ölçülmektedir. Bu oluşan kuvvete sesin gürültüsü denmektedir. Ses atmosferin dışında yayılamaz. Yayılması için hava olması gerekmektedir. Bu konuya örnek verecek olursak eğer, kalkış yapan bir füze 120 desibel ses üretmektedir. Yüksek sesli müzik 90 desibel üretir. Normal bir insanın konuşması 50*60 desibel gücüne eşittir.

Sesin Yayılması
Ses kaynağı gözümüzle görülmez ancak dalgalar halinde yayılması için maddesel ortama ihtiyaç duyar. Ses kaynağından çıkan ses ortamdaki madenin taneciklerini titreştirerek sesin karşı tarafa taşınmasını sağlar. Ses dalgasında tanecikler ne kadar sık ise o kadar hızlı ilerler. Sesin yayılma hızı sırası ile katıdan sıvıya, sıvıdan gaza doğru azalarak ilerler. Hız (V) = uzaklık (D) / sure (T) biçiminde gösterilen genel bir hız formula aslında teorik bir değer niteliği taşımamaktadır. Çünkü bu formül de göz önüne alınmayan dış etkenler, ses dalgalarının hız üzerinde etkileri vardır. Örnek verecek olursak rüzgar sesi uzaklara taşır, gece ve gündüzün sıcaklık farkları ses dalgalarının etkilenmesine neden olur. Ses dalgaları katılarda yaklaşık olarak 5000 m/s hızla yayılır. Suda 1453 m/s hızla yol alır. Havada ise 340 m/s yol alır.

Ses Frekansı Nedir?
Ses dalgalarının bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Sesin birim zamandaki titreşim sayısı frekanstır. Birim hızını hertz  (Hz) olarak oluşturur. Sesin kaynağı havada 340, tahtada 4000-6000, suda 3000-5000, çelikte ise 8000 m/s dir. Ses boşlukta yayılmaz. Çünkü titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur. Alçak Frekans Sesler İnfrasound olarak nitelendirilen ses frekansları, 20 Hz den az olurlar. Bu nedenle insan kulağının duyamayacağı kadar düşüktür. İnsan kulağı teorik olarak 20 Hz ile 20000 Hz arasında duyduğu söyense de, en iyi 250 Hz ile 3000 Hz arasındaki konuşma frekansı bölgesini daha iyi duyabilir. Çok Yüksek Frekanslı Sesler Ultra sound insan kulağının duyamayacağı çok yüksek frekanstaki seslere verilen adder. Frekansı 20 000 Hz üzerindedir.

Sesin Şiddeti Nedir?
Sesin havada yayılırken oluşturduğu dalganın yoğunluğudur. Sesin şiddeti arttıkça direnebileceği sure artar. Yani ses daha uzağa yayılabilir. Ses şiddetinin birimine decibel denir. Desibelmetre ile ölçülür. İnsan kulağı 0-140 db arası sesleri sorunsuz duyar. 140 db ve sonrası sesler kulağımıza zarar verir.

Dürüstlük

Değerli Personellerin Yetiştirilmesi
Yaratıcı ve Yetenekli

Ekip Çalışması

Biz örgütü işimiz de kurduk.
Etkili ekip çalışması

Kalite Güvencesi

En iyi ve En Etkili Ürünü
Bizimle garantileyin !

~ VEGA AKUSTİK ~ Türkiye ' de en kapsamlı, etkili ve çözüm odaklı Kumaş Kaplı Panel mühendislik şirketi.